Transport tafli szkła ze względu na duże rozmiary, wagę i kruchość materiału nie jest prostą sprawą. Prace monterskie, czy transportowe szkła mogą odbywać się sprawnie i całkowicie bezpiecznie dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu szklarskiego, jakim są podnośniki do szkła. Dzisiejszy wpis poświęcimy właśnie podnośnikom. Zobaczmy, na czym polega ich unikalność, z jakich elementów konstrukcyjnych się składają, czym różnią się od np. manipulatorów do szkła.
W przypadku konieczności transportu, montażu dużych tafli szkła wykorzystuje się głównie dwa rodzaje urządzeń, a mianowicie podnośniki do szkła lub manipulatory. Manipulatory cechuje niewielki rozmiar i możliwość transportu szyb szklanych powyżej 600 kg oraz wymiarach minimalnie 70 cm x 70 cm, oraz maksymalnie do 6 m. Są one niezwykle zwrotne i stosunkowo łatwe w obsłudze.
Podnośniki, czyli mini żurawie do szkła sprawdzą się w wąskich przejściach i małych budynkach. Mimo niewielkich gabarytów mogą udźwignąć szkło o wadze nawet 3 ton, ich zaletą jest posiadanie długiego ramienia – wysięgnika, który spokojnie może przenosić tafle szkła pomiędzy kondygnacjami.
Podnośniki do szkła są urządzeniami usprawniającymi nie tylko transport tafli szkła, ale również ich montaż. Na rynku występuje wiele modeli podnośników, które różnią się między sobą siłą udźwigu, napędem, czy rodzajem przyssawek. Biorąc pod uwagę charakterystykę, budowę urządzeń składają się one z takich elementów jak:
Praca z podnośnikami do szkła nie tylko zwiększa tempo prowadzonych prac, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo transportu i montażu szyb wielkogabarytowych. Dużym ułatwieniem dla firm jest możliwość wynajmu podnośników na czas niezbędny do ukończenia inwestycji budowlanej.